Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)

İlgili Patolojiler


Sağlık Personeli

İlgili Makaleler

Erkek Çocuklarda Testis Torsiyonuna Dikkat!

Testis torsiyonu, testisin kendi etrafında dönmesi (torsiyonu) ile damarlarının testisin kan dolaşımını sağlayamaz duruma gelmesidir. İlk 8 saatte tanı konulmaz ve cerrahi tedavisi yapılmaz ise testis kanlanamadığı için nekroz (çürüme) ortaya çıkar.Ani skrotum (yumurtanın içinde bulunduğu torba) şişliği, hassasiyet, ağrı, ilerleyen zaman içinde gelişen kızarıklık ile belirti verir.

4338 Kez izlendi

Çocuklarda Kabızlığı Önemseyin

Çocuklarda dışkılama ile ilgili sorunlar bazen çok ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu sorunlardan en önemlileri de kabızlık, dışkı kaçırma (enkoprezis) ve kilot kirlenmesi (soiling)'dir. Bazen bu sorunlar öylesine büyüktür ki, karşıdaki hekim bile zaman zaman çaresizlik içinde kalıp, acaba başka ne yapabilirim diye düşünmek zorunda kalabilir.

3946 Kez izlendi

Eyvah! Yoksa Hiperaktif Mi?

​Hiperaktivite çocukta kendi yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan şekilde aşırı hareketlilik durumu olarak tanımlanabilir. Hiperaktivite okul çağı çocuklarının yüzde 10'unda görülür. Erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla daha sık ortaya çıkar. Hiperaktivite her zaman bir problem göstergesi değildir. Erken çocukluk döneminde normal bir bulgu olarak da gözlemlenebilir.

3702 Kez izlendi

Çocukla tatile çıkarken panik yapmayın...

Tatil telaşının başladığı şu günlerde tatlı bir heyecanla karşı karşı gelebiliriz. Bu yıl tatilde yanımıza küçük bebeğimizi de almak istersek neler yapmalıyız. Önceden yapmamız gereken hazırlıklar nelerdir, yanımıza neler almalıyız. İşte bu ve benzeri sorularımızı cevaplayan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'den Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Yeşim Coşkun, çocukla tatile çıkarken yaşayabileceğimiz tüm kaygılarımızı da giderdi...

3408 Kez izlendi

Huzursuzluk Pişik Habercisi Olabilir

​Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü'nden Uzm. Dr. Seda Özer, bebeklerde sık görülen pişik sorunu hakkında konuştu. Pişik olan bebekte huzursuzluk gözlendiğini belirten Uzm. Dr. Özer, pişik hakkında ailelere uyarılarda bulundu.

3241 Kez izlendi

Öğrenme Güçlüğü Nedir? Çocuklarda Kendini Nasıl Gösterir?

Öğrenme güçlüğü; dinleme, konuşma, okuma, yazma, mantık yürütme, problem çözme ya da matematik alanındaki yeteneklerin kullanımında zorluk yaşanmasıdır. Aynı zamanda, kişinin bilgiyi depolaması, işlemlemesi ve üretmesi konusunda da zorluk yaşamasına neden olmaktadır. Çocuklarda daha sık gözlemlenmesiyle birlikte öğrenme güçlüğüne yetişkinlerde de rastlanmaktadır. Kişinin öğrenme güçlüğüne sahip olup olmadığı bazı durumlarda fark edilmeyebilir ve kişi bununla hayatını sürdürebilir.

3045 Kez izlendi

Paylaş

Medical Park

Ortopedi ve Travmatoloji ve 52 daha

Sabit hat: +90 212 227 1100
Sabit hat: +90 444 44 84
E-posta: international@medicalpark.com.tr


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Alt Expertises